Zajímavosti-výzkum

Technikou proti mlze

 

JL systémem proti mlze

JL systém pomáhá firmám překonávat nelehkou dobu. Výzkum má však mnohem širší okruh působnosti, tak aby jeho objevy byly prospěšné každodenně v běžném životě. Nedávno se s jednou z JL technologií uskutečnil zajímavý experiment.

Zamlžený podzim přichází

Léto už si předává štafetu s podzimem. Slunné dny již minuly, našim ranním přítelem nebude svěží vycházející slunce, ale přivítá nás o poznání chladný den. Ukazatel teploměru se již nešplhá do horních pater stupnice, oblíbí si oblast nad nulou, kde se připravuje na svůj strmý pád v zimním období. S podzimem máme všichni spojené sychravé počasí. V údolích a poblíž vodních toků nás obklopí všudypřítomná mlha, nepřítel všech řidičů. Jistě každý z nich zažil jízdu „v mlze jako mléko“, kdy světla nejsou s to prorazit bílou stěnu, po úspěšném průjezdu nám spadne ze srdce pořádný balvan. Je evidentní, že vědecký pokrok jde mílovými kroky dopředu, ale počasí si poroučet prostě nedá. Což takhle zmírnit mlžný opar na přijatelnou mez, nebo ho anulovat? V minulosti bych to považoval za pohádku pro dospělé. Jak se sami přesvědčíte, není tomu tak.

Mlha se rozplynula jako pára nad hrncem

Když se pátého srpna ráno probouzí Pelhřimov do nového dne, nad přilehlými rybníky se líně povaluje hustý mlžný opar. To je ta pravá chvíle pro Lubomíra Viktorína, člena sekce Věda a Technika ČKVŘ (Český komitét pro vědecké řízení pozn. autora). Popadne nevelký kufřík a spěchá k nedalekému chovnému rybníku. Na jeho čepu se zastaví a zběžným pohledem na hodinky zjišťuje čas, právě je 7.43 hod. Když z kufříku vyndává předmět ve tvaru kvádru a pokládá jej na víko kufříku, velká ručička se nachází přesně na devítce? Po třech minutách se začne tvořit kolem čepu půlkruh, mlha čím dále více řídne a ustupuje. V 8.07 hod. se chýlí experiment ke konci, předmět žluté barvy je odstraněn a zaujme své původní místo v kufříku. Co se bude dít dál? Po třech minutách se mlha vrací do původní polohy a na hladině utvoří opět souvislý opar. Co bylo příčinou tohoto jevu? Jedná se o souhru náhod nebo experimentální potvrzení vědecké teorie? Není nic snazšího než se zeptat samotného Lubomíra Viktorína.

Jak dlouho spolupracujete s Jiřím Langem?

O jeho objevech jsem se dozvěděl v roce 1998, aktivně spolupracujeme od roku 1999.

Jaká zjištění experiment přinesl?

Hlavním smyslem bylo ověřit účinnost JL stimulátoru ve venkovním mlhavém prostředí. v Pelhřimově byl použit giga stimulátor o výkonu 1.260.000 oJL. Výsledek byl překvapivý, mlžný opar při jeho použití ustoupil a obtékal v půlkruhu, průběh byl samozřejmě zadokumentován. Potvrdilo se, že je možné v určitém místě hustou mlhu rozředit.

Napadá vás praktické využití?

Tento konkrétně zmíněný systém se několik let používá při zajišťování venkovních akcí, jako jsou koncerty, veletrhy, farmářské trhy apod.. Na těchto akcích se lidé cítí velmi příjemně, pohodlně si vyberou zboží, načerpají novou energii, a to vše díky JL giga stimulátoru. Prodejci v takto ošetřených prostorách vnímají nárůst tržeb a sami nejsou po celodenním vytížení tak unavení.

Tato technologie je vhodná pro trvalá stanoviště, kde je třeba zajistit viditelnost. Mohou to být například letiště, vlaková nádraží nebo přístaviště. S příchodem podzimního počasí se nabízí použití u přechodů pro chodce, křižovatek a dalších rizikových úseků. V takto ošetřených prostorách dochází i k větší pozornosti a soustředěnosti a to významně ovlivňuje bezpečnost provozu v rizikových úsecích na silnicích.

Karel Huml

Stránky s JL techology pro pomoc podnikatelům nejsou v provozu, proto mě prosím kontaktujte v případě zájmu o informace.

Kontakt

Vladimíra Bujakowská 724 303 376

Skype: vladka991
bujakowska.v@seznam.cz